| Siatkówka / Reprezentacja

W poszukiwaniu "Pana Siatkarza" – czyli jak zastąpić Pawła Zagumnego

Paweł Zagumny (fot. Getty Images)
Paweł Zagumny (fot. Getty Images)
Mateusz Adamiak

Jednym z głównych zadań nowego selekcjonera reprezentacji Polski będzie ponowne zaszczepienie genu zwycięstwa naszym siatkarzom. Nie da się tego zrobić bez światowej klasy rozgrywającego, a takiego brakuje nam, przynajmniej od mistrzostw świata 2014. Czy zatem wśród siatkarzy młodego pokolenia Ferdinando De Giorgi odnajdzie "nowego Pawła Zagumnego"? Na pewno są ku temu przesłanki.

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ

Cofnijmy się najpierw do 2014 roku. Jest drugi set finału mistrzostw świata Polska – Brazylia. Siatkarze Bernardo Rezende wysoko przegrywali, ale szybko odrobili straty i mecz w katowickim Spodku zaczął przypominać ten z 2006 roku, gdy to Canarinhos kompletnie zdominowali biało-czerwonych. Wówczas wygrali w finale MŚ 3:0. Stephane Antiga nie zastanawiał się długo, zmienił Fabiana Drzyzgę wprowadzając Pawła Zagumnego, a gra Polaków odmieniła się, jak za dotknięciem magicznej różdżki. Popularny "Guma" pozostał na boisku do końca mistrzowskiego spotkania. Spotkania, które było jego ostatnim w narodowych barwach.

Stephane Antiga (fot. Getty Images)
Stephane Antiga (fot. Getty Images)

Wówczas stało się jasne, a przynajmniej tak nakazywała logika, że pałeczkę pierwszego rozgrywającego w kadrze przejmie Drzyzga. Siatkarz kontynuujący rodzinne tradycje – jego ojciec, Wojciech, także grał na tej pozycji – w kolejnych dwóch sezonach reprezentacyjnych nie spełnił jednak pokładanych w nim nadziei. Antiga zaczął wyżej cenić akcje Grzegorza Łomacza. Sumiennego, dokładnego, ale nie tak błyskotliwego, jak niesforny mistrz świata. W rezultacie, w najważniejszej imprezie czterolecia igrzyskach olimpijskich, to właśnie na tej pozycji zabrakło jakości. Zabrakło połączenia szaleństwa i geniuszu, jakie obecnie mają najlepsi siatkarze na tej pozycji na świecie: Bruno Rezende, Mir Saeid Marouflarkani, Simone Gianelli, Benjamin Toniutti, czy Micah Christenson.

Po igrzyskach w Rio de Janeiro, PZPS zdecydował się nie przedłużać umowy z Antigą, a to zbiegło się mniej więcej w czasie z wywiadem Drzyzgi dla "Przeglądu Sportowego", w którym bez ogródek wyraził swoje niezadowolenie ze współpracy z francuskim szkoleniowcem.

Fabian Drzyzga (fot. Getty Images)
Fabian Drzyzga (fot. Getty Images)

Biało-czerwoni zakończyli udział w IO na 1/4 finału, a federacja gorączkowo rozpoczęła poszukiwania nowego trenera kadry. Zdecydowano się po raz czwarty na "włoską" szkołę (po Raulu Lozano, Danielu Castellanim i Andrei Anastasim), a konkretnie na Ferdinando De Giorgiego – trzykrotnego mistrza świata, byłego wybitnego rozgrywającego. 330 występów w reprezentacji Włoch robi wrażenie, ale on jak nikt inny może zrozumieć... Drzyzgę. Dlaczego? Otóż prez większość swej kariery w Squadra Azzurra musiał godzić się z mianem tego drugiego, uznawał wyższość nie było kogo, bo genialnego Paolo Tofolego.

Po mianowaniu go selekcjonerem Polaków De Giorgi już na pierwszym spotkaniu z dziennikarzami wyznał, że będzie chciał wprowadzić nowe nazwiska do kadry. Początkowo nie zdradzał kto miałby to być, ale później, trochę sprowokowany, wyznał komu bacznie się przygląda. – Cały czas widzę, jak się rozwijają Łukasz Kozub i Marcin Komenda. W ich przypadku ważne jest umiejętne szkolenie – mówił De Giorgi.

Fabian Drzyzga (fot. Getty Images)
Fabian Drzyzga (fot. Getty Images)

Jak zatem wygląda polskie zaplecze na tej pozycji? Postaramy się nieco pomóc nowemu selekcjonerowi.

Prymat pierwszego

Po powrocie z IO biało-czerwoni rozjechali się do klubów, rozpoczynając żmudny okres przygotowawczy do nadchodzącego sezonu 2016/17. Drzyzga do Rzeszowa, Łomacz do Lubina. Obu nie trzeba nikomu przedstawiać. Obaj doświadczeni i ograni na międzynarodowej arenie. Rozgrywający Asseco Resovii odbudował się i na stałe zagościł w pierwszej szóstce rzeszowian. I choć wicemistrzowie Polski przeżywali w listopadzie kryzys, to teraz powoli wychodzą na prostą, a ich poczynaniami pewnie dyryguje właśnie Drzyzga. Łomacz z kolei może skupić się na sumiennej pracy na krajowym podwórku w Cuprum. Tam tylko na pojedyncze zmiany wchodzi Maciej Gorzkiewicz.

Ci stosunkowo młodzi, acz bardzo doświadczeni już siatkarze, będą bić się o miano pierwszego rozgrywającego w kadrze. Może De Giorgi, który napisał przecież książkę "Vademecum rozgrywającego", zobaczy w nich to, czego do tej pory nie widzieli inni trenerzy?

Paweł Woicki (fot. FIVB)
Paweł Woicki (fot. FIVB)

Wiecznie niespełniony

Takie miano z pewnością można przypisać Pawłowi Woickiemu. W każdym klubie, do którego przychodził, niemal zawsze musiał godzić się z rolą tego drugiego, czy to w Bełchatowie, czy też w Rzeszowie. Teraz, w wieku 33 lat, przeżywa drugą młodość w Indykpolu AZS Olsztyn, gdzie nie musi bać się o swoją pozycję. Czy jego czas w kadrze nadejdzie? Tak naprawdę nie wiadomo, ale gdy w zeszłym sezonie z kontuzją zmagał się Łomacz, to Woicki spisywał się w przyzwoicie.

Do grona niespełnionych zawodników można zaliczyć także Tomasza Kowalskiego. Gdy zaczynał swoją seniorską karierę jako młody chłopak w Asseco Resovii, wróżono mu wielką karierę. 200 cm wzrostu predestynowało go do poważnego grania, ale wtedy w 2011 roku musiał ustąpić miejsca Tichackowi i Maciejowi Dobrowolskiemu, a później tułać się po pierwszej lidze. Teraz próbuje odbudować się w ligowym średniaku z bogatą historią – AZS-ie Częstochowa.

Michał Kędzierski (fot. CEV)
Michał Kędzierski (fot. CEV)

Seniorska, brutalna rzeczywistość

Z tym problemem zderzyło się wielu młodych rozgrywających o nieprzeciętnych umiejętnościach. Z rolą drugiego rozgrywającego w PGE Skrze Bełchatów od dwóch sezonów musi godzić się Marcin Janusz. Dziś 23-letni zawodnik jest zmiennikiem Nicolasa Uriarte, ale za każdym razem, gdy wchodzi na boisko pokazuje namiastkę swoich umiejętności. Długo na swoją okazję czekał z kolei jego rówieśnik Michał Kędzierski. W Cerrad Czarnych Radom stał się pierwszoplanową postacią dopiero, gdy odszedł Lucas Kampa, najlepszy rozgrywający MŚ 2014. Reprezentantem rocznika 1994 r. jest także Nikodem Wolański. Niezwykle ekspresyjny... rezerwowy w Łuczniczce Bydgoszcz. Tam w zeszłym sezonie ustępował miejsca Brazylijczykowi Murilo Radke. Od niedawna gra w Noliko Maaseik, gdzie zaufał mu były selekcjoner Daniel Castellani. Z dobrej strony zaprezentował się w niedawnym meczu Ligi Mistrzów z Zaksą Kędzierzyn-Koźle.

Kamil Droszyński (fot. FIVB)
Kamil Droszyński (fot. FIVB)

Złote pokolenie

Marcin Komenda, Łukasz Kozub, Kamil Droszyński i Jan Firlej – miejmy nadzieję, że wszystkie te cztery nazwiska będziemy wymieniać jednym tchem już za parę lat, gdy okrzepną w PlusLidze lub za granicą. Wszyscy bardzo młodzi, wszyscy jeszcze bardziej perspektywiczni, a czasami bardzo niepokorni.

Tę ostatnią cechę należy przypisać Droszyńskiemu – najlepszemu rozgrywającemu mistrzostw świata kadetów 2015. Młody siatkarz odmówił przyjazdu na zgrupowanie reprezentacji Polski, za co został zawieszony na pół roku przez Wydział Dyscyplinarny PZPS, a sam wyjechał do Belgii, by grać w Lindemans Aalst. – Jest to jeden ze zdolniejszych, by nie powiedzieć najzdolniejszy młody siatkarz na tej pozycji w ostatnich latach. Ale jeśli przedkłada inną drogę do swojej kariery ponad reprezentację, to jest dla mnie szokujące – mówił kilka miesięcy temu w rozmowie ze SPORT.TVP.PL Ireneusz Mazur, były trener reprezentacji.

Łukasz Kozub (fot. CEV)
Łukasz Kozub (fot. CEV)

Wspomniani przez De Giorgiego Komenda i Kozub, to także perły polskiej siatkówki. Ten drugi godził się z mianem zmiennika Droszyńskiego, ale po jego zawieszeniu pewnie poprowadził młodzieżową kadrę to złotego medalu mistrzostw Europy. Teraz będzie jednym z głównych ogniw reprezentacji U20 Sebastiana Pawlika na przyszłorocznych mistrzostwach świata juniorów. Zarówno Komenda, jak i Kozub są pierwszymi na swej pozycji w Effectorze Kielce i MKS-ie Będzin.

A co z Firlejem? Ten występuje w Onico AZS-ie Politechnice Warszawskiej, a za mentora ma "Pana Siatkarza", Pawła Zagumnego. 20-latek korzysta z kontuzji legendy polskiej siatkówki i dyryguje grą stołecznej drużyny. I choć Piotr Gruszka nazwał go "wystawiaczem", to wiązane są z nim ogromne nadzieje, bo przecież ma zastąpić mistrza.

Paweł Zagumny i Fabian Drzyzga (fot. Getty Images)
Paweł Zagumny i Fabian Drzyzga (fot. Getty Images)

Przed Ferdinando De Giorgim nie lada zadanie, ale patrząc na to, w jaki sposób w Zaksie Kędzierzyn-Koźle pod jego skrzydłami rozwinął się Benjamin Toniutti, to należy mieć pewność, że Włoch i w polskich rozgrywających znajdzie, to "coś". Czy wybierze Drzyzgę, a może zaufa, komuś z "młodych wilków"? Będziemy mogli się o tym przekonać w nadchodzącym sezonie reprezentacyjnym. A w przyszłorocznych mistrzostwach Europy zobaczymy wymierne efekty jego pracy.

Pamiętajmy – z rozgrywającymi jest jak z winem: im starszy, tym lepszy.

Zobacz też
Niepokonane! Polskie siatkarki wygrały grupę na MŚ
Polskie siatkarki zagrają w 1/8 finału mistrzostw świata (fot. Volleyball World)

Niepokonane! Polskie siatkarki wygrały grupę na MŚ

| Siatkówka / Reprezentacja 
Siatkarki wracają do gry. Kiedy mecz Polska – Korea w Lidze Narodów?
Siatkarki wracają do gry. Kiedy mecz Polska – Korea w Lidze Narodów? (fot. Getty)

Siatkarki wracają do gry. Kiedy mecz Polska – Korea w Lidze Narodów?

| Siatkówka / Reprezentacja 
Kiedy mecze polskich siatkarek w Lidze Narodów? Sprawdź terminarz!
Liga Narodów siatkarek 2025 – kiedy mecze reprezentacji Polski kobiet? [TERMINARZ]

Kiedy mecze polskich siatkarek w Lidze Narodów? Sprawdź terminarz!

| Siatkówka / Reprezentacja 
Zwycięska seria trwa! Kolejna wygrana Polek na mistrzostwach świata
Polskie siatkarki pokonały Peruwianki na MŚ U19 (fot. Volleyball World)

Zwycięska seria trwa! Kolejna wygrana Polek na mistrzostwach świata

| Siatkówka / Reprezentacja 
Bieniek szczerze o urazie: bez leków nie dałem rady trenować
Mateusz Bieniek (w środku, fot Getty)
tylko u nas

Bieniek szczerze o urazie: bez leków nie dałem rady trenować

| Siatkówka / Reprezentacja 
Reprezentacja Polski z awansem na mistrzostwa Europy!
Reprezentacja Polski siatkarek U21 z awansem na mistrzostwa Europy U22 (fot. CEV)

Reprezentacja Polski z awansem na mistrzostwa Europy!

| Siatkówka / Reprezentacja 
Nowe wieści w sprawie Kurka. Grbić o szansach na mistrzostwa świata
Bartosz Kurek i Nikola Grbić (fot. PAP)
tylko u nas

Nowe wieści w sprawie Kurka. Grbić o szansach na mistrzostwa świata

| Siatkówka / Reprezentacja 
Fatalne wiadomości dla polskiej kadry. Kurek kontuzjowany!
Bartosz Kurek (fot. Getty)

Fatalne wiadomości dla polskiej kadry. Kurek kontuzjowany!

| Siatkówka / Reprezentacja 
Trzy mecze i trzy zwycięstwa. Polki liderkami grupy na MŚ!
Polskie siatkarki pokonały Amerykanki w MŚ U19 (fot. Volleyball World)

Trzy mecze i trzy zwycięstwa. Polki liderkami grupy na MŚ!

| Siatkówka / Reprezentacja 
Polki wiceliderkami LN. "Nie zawsze to świetna siatkówka"
Stefano Lavarini (fot. Volleyball Wolrd)
polecamy

Polki wiceliderkami LN. "Nie zawsze to świetna siatkówka"

| Siatkówka / Reprezentacja 
Polecane
Najnowsze
Szwedzka gwiazda może wrócić na mecz z Polską!
Szwedzka gwiazda może wrócić na mecz z Polską!
Dawid Brilowski
Dawid Brilowski
| Piłka nożna / Euro 2025 kobiet 
Fridolina Rolfo (fot. Getty Images)
Kulesza skomentował grę Polek! Jest pod wrażeniem [TYLKO U NAS]
Kulesza skomentował grę polskich reprezentantek na Euro 2025 (Fot.
tylko u nas
Kulesza skomentował grę Polek! Jest pod wrażeniem [TYLKO U NAS]
Robert Bońkowski
Robert Bońkowski
Zawiła historia najbliższej rywalki Świątek
Ludmiła Samsonowa (fot. Getty Images)
Zawiła historia najbliższej rywalki Świątek
| Tenis / Wielki Szlem 
Niemieckie media alarmują. Wszystko przez Szczęsnego
Marc-Andre ter Stegen i Wojciech Szczęsny (fot. Getty)
Niemieckie media alarmują. Wszystko przez Szczęsnego
| Piłka nożna / Hiszpania 
Kulesza o selekcjonerze: sprawy kontraktowe są dopinane
Cezary Kulesza ma wybranego selekcjonera? (Fot. Getty Images)
tylko u nas
Kulesza o selekcjonerze: sprawy kontraktowe są dopinane
Robert Bońkowski
Robert Bońkowski
Real wygrywa przy Marciniaku, ale PSG ma przy Polaku lepsze statystyki
Kylian Mbappe miał pretensje do Szymona Marciniaka zarówno wtedy, gdy grał w barwach PSG, jak i wtedy, gdy był już zawodnikiem Realu. (zdjęcie: Getty Images)
polecamy
Real wygrywa przy Marciniaku, ale PSG ma przy Polaku lepsze statystyki
Fot. TVP
Rafał Rostkowski
Będzie tenisowa "bitwa płci"?!
Nick Kyrgios, Aryna Sabalenka (fot. Getty Images)
Będzie tenisowa "bitwa płci"?!
| Tenis 
Do góry